Szaniszló László honlapja
Nincs lehetetlenség, csak tehetetlenség.

Informatikai előadások készítése, tartása

Szeretem a jó előadásokat, mások szerint karakteres előadó vagyok. Viszont tudom azt, hogy prezentálni nem egyszerű, és azt is, hogy a legtöbben nem születtek pódiumra, pedig munkájuk vagy tanulmányaik során nagy szükségük lenne arra, hogy jól prezentáljanak. A jó hír, hogy ez is tanulható, és én is tehetek azért, hogy az előadása jobb, Ön pedig sikeresebb legyen! Miben számíthat rám?

Tippek a sikeres prezentációkészítéshez

Mi a prezentáció célja? Nem az, hogy a közönség minden információt megtudjon belőle. Nem is az, hogy az előadót emlékeztesse arra, miről is akart beszélni. A jó prezentáció célja, hogy alátámassza az előadó mondanivalóját, és segítse a hallgatóságot annak későbbi felidézésében.

Tisztázza a körülményeket! A prezentáció készítése előtt tudja meg, hogy mit várnak öntől: információközlés vagy mozgósítás. Vegye figyelembe, hogy kikből fog állni a hallgatóság: milyen előképzettségük van az adott témában, milyen a viszonyulásuk az előadáshoz. Tudja meg azt is, hogy mennyi ideje lesz és milyen technikai feltételek adottak a prezentációhoz!

Legyen közérthető! Ne bonyolítsa túl a dolgokat! Ne használjon szakzsargont és bonyolult szakmai magyarázatokat! A cél, hogy megértsék a mondanivalóját, nem pedig az, hogy a tudását csillogtassa!

Egy dia, egy gondolat! Egy diára ne írjon sokat, mert a nézők nem tudják majd elolvasni a mondatait! Legyen minden gondolat külön oldalon, hiszen a diák korlátlan mennyiségben állnak az Ön rendelkezésére! Fontos, hogy az üzenet könnyen olvasható és jól érthető legyen. Ne akarjon mindent beleírni a prezentációba! Ha szeretné mégis valamilyen írásos formában átadni az anyagokat, akkor készítsen külön egy írásos dokumentumot, ami szövegesen tartalmazza az elmondottakat.

Mekkora legyen a betű? Előadását mindig a hátsó sorban ülő nézőknek készítse! Álljon 3 m távolságra a számítógép monitorjától. Ha a diák szövege még innen is jól látszik a betűk megfelelő méretűek. A diák szövege akkor olvasható, ha betűk 30-as pontméretnél nem kisebbek. A leghatásosabb betűméret a 45-ös.

Az egyszerű betűtípusok jobban látszanak! A dőlt betűk és iniciálék olvashatatlanná válnak, mihelyt kivetítik őket. Használjon olyan betűket, amelyek körvonalai egyértelműek! Ilyenek például az Arial és a Calibri betűtípusok.

Milyen színűek legyenek a betűk? A háttér és a betű színei között teremtsen éles kontrasztot! Ajánlott háttér és betűszínek, amelyek kontrasztosak:

Ajánlott háttér és betűszínek

Csak a lényeget vetítse ki! Mindig tartsa szem előtt, hogy akik elmentek az előadására, Ön miatt tették. Meg szeretnék hallgatni Önt. Ne vonja el a figyelmüket azzal, hogy olvasásra kényszeríti őket. Inkább támassza alá a mondanivalóját képekkel, grafikonokkal vagy egy-egy kiemelt és kivetített gondolattal! Kerülje az effekteket! Ezek csak elvonják a figyelmet az előadásról!

Használjon sok képet! A sok szöveg elvonja a figyelmet a mondanivalóról: az emberek ugyanis nehezebben dolgozzák fel az információt, ha azt egyszerre írott és verbális formában is kapják. A kutatások azt igazolják, hogy a képekre jobban emlékszünk, ezért egy jó prezentációban nem dominál a szöveges tartalom, mert így később a közönség könnyebben idézi fel az előadását. Csak jó minőségű képeket használjon! Egy pixeles, rossz felbontású fotó nagyon sokat ront az előadáson, ráadásul az előadó hitelességét is rombolja.

Függvények és táblázatok. Használjon vastag, rikító vonalakat ha táblázatot vagy függvényt rajzol! Egy koordinátarendszerben egyszerre három függvényt érdemes feltüntetni. Ha sok színes vonalat rajzol egy diára, az információ összemosódik és láthatatlanná válik. A piros, a kék és a sárga színek együttese mindig jó választás. Ne bonyolítsa túl az ábrákat! Ne legyenek felesleges rácsvonalak, magyarázatok, kerülje a 3D-s hatást! Ezek mind a grafikon értelmezhetőségét veszélyeztetik. Ha attól tart, hogy a kivetített adatokat nem látják át a hallgatók, készítsen másolatokat ezekről a diákról. Mielőtt belekezdene a magyarázatba, ossza szét a kópiákat!

Legyen közvetlen! Szőjön bele a mondandójába személyes történeteket, saját példákat és eseteket! Ez megerősíti a hitelességét, emellett sokkal közvetlenebb légkört teremt. A humor segít színesíteni az előadást, ezért ne féljen egy-két poént, vicces történetet beleszőni az előadásába! Csak olyan példákat használjon, amiket pontosan ismer! Ha olyan sztorit mesél, amit csak félig-meddig ismer, egy-egy kérdéssel könnyen zavarba hozhatják, ami aláássa a szakmai hitelességét! Ezért minden példának alaposan járjon utána!

Ha vége az előadásnak, köszönjön el szóban! Rengeteg előadás utolsó diáján látjuk forogni a „KÖSZÖNÖM A FIGYELMET!” feliratot. Az emberi kommunikációt tanulmányozó kutatások azt mondják, hogy az első benyomás is nagyon fontos, de a végleges véleményt rólunk vagy előadásunkról az előadás utolsó pillanatai alakítják ki. Használja ki Ön ezeket a pillanatokat! Ami kimondható szavakkal azt ki kell mondani. A PowerPoint csak arra jó, hogy illusztrálja előadását. Soha ne engedje, hogy egy számítógépes program átvegye Öntől az utolsó szót!

Hívjon ha elakad! Remélem adtam néhány hasznos tippet PowerPoint prezentációja elkészítéséhez. Ha elakad a program használatában vagy kíváncsi további trükkökre, vegye fel velem a kapcsolatot! Szívesen segítek Önnek.

Copyright © Szaniszló László. Minden jog fenntartva.
Tárhely bérlés - Domain foglalás - Virtuális szerver - Szerver bérlés