Szaniszló László honlapja
Nincs lehetetlenség, csak tehetetlenség.

Hasznos információk az örömteli számítógép-használathoz

Tény, hogy manapság a legtöbb számítógépen a Microsoft Windows operációs rendszerét használják. Magyarországon 2011-ben a következő volt ennek aránya a StatCounter szerint:

Operációs rendszerek aránya, Magyarország, 2011.

Ezért, ezeken az oldalakon megosztok Önnel néhány Windowsos tanácsot, amivel remélem, megkönnyítem a mindennapjait a számítógép használata során. Kezdem azokkal a hibákkal, amiket a leggyakrabban elkövetnek a Windows-felhasználók!

Asztal rendezése

Sokan a programok parancsikonjait, vagy különféle dokumentumaikat az asztalon tartják, így előbb vagy utóbb, de bekövetkezik a „Nem látja a fától az erdőt!” jelenség. A megnyitott ablakok is gátolhatják az asztalra való rálátást. Az asztalon tárolt fájlok pedig csökkentik a számítógép teljesítményét. Ezért a programok parancsikonjait rendezze el a Start menüben, a fájlokat pedig a Dokumentumok mappában tárolja. Asztalát rövid idő alatt elrendezheti, érdemes rászánnia magát.

Gyorsindítás használata

A Start gomb közvetlen jobb oldalán található a Gyorsindítás eszköztár. Ahogy a neve is jelzi, segítségével egyetlen kattintással indíthatók a programok. Ezért a leggyakrabban használt programok indító ikonjait érdemes ide tenni. Ugyanakkor megszokás, hogy dupla kattintással indítjuk a programot, de ez a tálcán nem így működik. Egy szimpla kattintással megnyílik a kívánt program. Dupla kattintás esetén kétszer nyílik meg feleslegesen, ami tovább is tart. Apró odafigyelés, és egy bosszúsággal kevesebb. A tálca a Windows használat fontos eleme, érdemes vele jobban megismerkedni.

Billentyűparancsok használata

Szövegszerkesztésnél, de akár internetezés közben is (főleg űrlapok esetén) sokkal gyorsabb, ha billentyűkombinációkat használ az egérrel való bajlódás helyett. Ha már úgyis a billentyűzeten van a kéz, egyszerűbb lenyomni a segédbillentyű(ke)t, és nyomva tartás(uk) közben lenyomni a parancs billentyűjét is, mint a kezet felemelve az egeret keresgélni. A szerintem legszükségesebb billentyűparancsok:

Ctrl + C:
A kijelölt elem(ek) másolása.
Ctrl + X:
A kijelölt elem(ek) kivágása.
Ctrl + V:
A másolt vagy kivágott elem(ek) beillesztése a kijelölt vagy az aktuális helyre (például a szöveges kurzor helyén).
Ctrl + Z:
Az utolsó művelet visszavonása.
Ctrl + A:
Az összes elem kijelölése egy ablakban vagy dokumentumban.
Alt + Tab:
Váltás a megnyitott programok között. Az Alt gombot lenyomva tartva, a Tab nyomogatásával tud a választósor megfelelő elemére lépni. Ha az Alt mellett a Shift is le van nyomva, a Tab visszafelé halad a programokon. Kiválasztáshoz egyszerűen engedje el a gombokat a megfelelő elemen állva.
Alt + F4:
Kilépés az éppen használt programból.
Tab:
Lépés a párbeszédpanel következő elemére. (Shift + Tab: az előzőre.)
Ctrl + Tab:
A párbeszédpanel következő lapjának aktiválása. (Shift + Ctrl + Tab: az előző.)
Windows + M:
Az összes megnyitott ablak kis méretűre állítása (a futó programokat leteszi a tálcára). Így hozzáférhet az asztal elemeihez. (Shift + Windows + M: Visszaállítja az összes lekicsinyített ablakot.)

Érdemes megismerkedni a billentyűparancsokkal!. Ebben csupán az a hiba, ha nem használja ezeket a parancsokat! :)

Címsor, adatmező módosítása

Internetezés közben, ha a felhasználó egy adott oldalon böngészve át akar menni egy másik oldalra, akkor általában a címsorra kattint egyet, amivel kijelöli a webcímet. Egy rossz felhasználói szokás, hogy ekkor még egyet kattint a felhasználó, és a Backspace-vel vagy a Delete-vel elkezdi kitörölni a címet, majd beírni az újat. Ez így időigényes! Ha a címsorba kattint és megkapja a kijelölést, akkor máris írhatja az új címet, a régi pedig „felülíródik” az új címmel. Ugyanígy, egy űrlap vagy párbeszédpanel adatmezőjére Tab segítségével lépve, megkapjuk a kijelölést, és máris írható az új adat.

E-mail mellékletek

Sokan panaszkodnak, hogy csak 25 MB-os lehet egy melléklet és „nem megy át a hétvégi bulis videó”, vagy hasonló esetek. Erre jó például a YouTube, vagy az internetes fájlmegosztók (SugarSync, Dropbox…). Ezekre feltölti a videót, és e-mailben csak az elérési linket adja meg. Máris megosztotta a felvételt, és nem terhelte a postafiókját sem. Az internetes fájlmegosztók más küldenivalóknál is működnek, de fájljaink távoli eléréséhez is szintúgy használhatóak. A szöveges dokumentumokat és a táblázatokat viszont még egyszerűbb e-mailben küldeni.

Egyszerű megoldások

A felhasználók gyakran a nehezebb megoldásokat használják, „ágyúval lőnek verébre”. Például jelszavak tárolásához vagy egy viccgyűjtemény lementéséhez nem kell a Word vagy hasonlóan nagy tudású, bonyolult szövegszerkesztő. Egyszerűbb megoldani jegyzettömbben, ami szintén tud műveleteket, amik ezekre a célokra pont elegek. Például az F5 lenyomásával beszúrhatja az aktuális dátumot és időt, vagy ha ki van kapcsolva a hosszú sorok tördelése, akkor a Ctrl+G lenyomásával megadhatja, hányas számú sorhoz akar ugrani. A lényeg az, hogy némi utánajárás után egészen egyszerűen és gyorsan megoldhatóak a feladatok.

Copyright © Szaniszló László. Minden jog fenntartva.
Tárhely - Domain - VPS - Szerver hosting